Класифікація приладів нічного бачення

17.02.2024

Вибір ПНБ для використання на фронті, полюванні, під час пошуково-рятувальних робіт або охорони об’єктів є непростим завданням. Нині в продажу доступне велике розмаїття моделей, що різняться за вартістю і функціональними характеристиками. Який прилад є найкращим? Щоб розібратися в цьому питанні, поговоримо про ключові принципи роботи та покоління ПНБ.

 

Способи реалізації функції нічного бачення та особливості роботи ЕОП

Розпізнавання об’єктів у темряві реалізується шляхом використання трьох технологій, втілених під час розроблення відповідних типів приладів:

  • тих, що мають електронно-оптичний перетворювач (ЕОП);

  • цифрових;

  • тепловізійних.

Більшість сучасних ПНБ працюють на основі ЕОП. Принцип пасивної дії перетворювача полягає у наступному.

  1. Вхідна лінза збирає світло, випромінюване від об’єкта, і спрямовує його на фотокатод, що генерує електрони.

  2. Електрони, посилені та прискорені магнітним полем, потрапляють на люмінесцентний анод, де перетворюються на фотони.

  3. Оптика окуляра фокусує фотони, завдяки чому спостерігач бачить чітку картинку там, де майже нічого не видно неозброєним оком.

Для ведення спостереження в повній темряві сучасні прилади оснащуються інфрачервоним освітлювачем, що дозволяє оптиці працювати в активному режимі.

 

Pulsar Talion

 

Покоління аналогових ПНБ

Різниця між поколіннями приладів нічного бачення впливає насамперед на якість зображення і термін служби оптики. Зупинімося на основних характеристиках перетворювачів різних модифікацій. Додатково зазначимо, що кожне покоління позначається як Gen (Generation) і крім основної версії має вдосконалену (+).

 

Нульове покоління. ЕОП були винайдені ще перед Другою світовою війною. Перші ПНБ важили кілька десятків кілограмів, працювали лише протягом години та використовувалися здебільшого на танках і протитанковій зброї.

 

Gen 1 та 1+. Перше покоління ПНБ почали застосовувати військові США під час бойових дій у В’єтнамі. Такі прилади здатні посилювати зображення у 900–1200 разів і розпізнають цілі на відстані 150–200 м. У базовій версії краї картинки розмиті, у поліпшеній — чіткіші. Роздільна здатність — 25–35 ліній (штрихів) на міліметр. Термін служби — 1500 годин.

 

Gen 2 і 2+. ЕОП, розроблені у 1970-х роках, оснащуються мікроканальною пластиною, що посилює потік електронів. Компактніші порівняно з попередніми модифікаціями конструкції дозволяють бачити об’єкти на відстані 400–600 м, посилення зображення сягає показника понад 20 000, роздільна здатність всередині картинки — 45–80 л/мм. ПНБ можуть працювати 2500–5000 годин.

 

Gen 3 та 3+. Принцип роботи приладів ніяк не відрізняється від попередніх версій. Відмінність полягає у застосуванні фотокатода на основі арсеніду галію, а отже, збільшенню вдвічі чутливості приладів і досягненню чіткішого та яскравішого зображення. Робоча відстань збільшена до 1000 м, посилення зображення — до 50 000, термін експлуатації — до 10 000 годин. ПНБ 3 покоління, до яких належать моделі американського розроблення PVS-14, є «золотим стандартом», що використовується в армії НАТО.

 

Попри те, що деякі виробники позиціюють нові моделі як Gen 4, такої модифікації ЕОП у класифікації ПНБ фактично не існує. Отже, 4 покоління — це не більше, ніж маркетинговий хід.

 

Класифікація ПНБ за функціональним призначенням

Залежно від типу конструкції та особливостей її застосування прилади нічного бачення поділяються на:

  • монокуляри, що призначені для спостереження одним оком і зовні нагадують зорову трубу;

  • біноклі, оснащені двома комплектами вхідних лінз і окулярів;

  • окуляри — прилади з однією трубкою. Такі моделі дозволяють стежити за об’єктом обома очима.

Функція незначного збільшення зображення є в біноклях і монокулярах, в окулярах вона відсутня. Окремою категорією оптики з функцією бачення в темряві є нічні приціли. Найбільший попит у військових мають монокуляри, зокрема PVS-14.

Професійні прилади нічного бачення коштують недешево — не менше $3000. Водночас вони добре захищені від ушкоджень, пилу і вологи, мають невеликі габарити та можуть кріпитися на шолом або зброю.

Схожі статті
icon_callback icon_teleg icon_viber