10 найпоширеніших питань про прилади нічного бачення
Оптичні прилади, що дають змогу розпізнавати об’єкти в темряві, свого часу розроблялися для військових цілей, а нині використовуються не лише на полі бою, а й у цивільному житті. Попри широку доступність, ПНБ не належать до пристроїв, які достатньо лише вмикати й вимикати. Їхні функції не обмежуються простими налаштуваннями та вимагають деяких спеціальних знань.
У цій статті ми розкриємо основні принципи роботи приладів нічного бачення і надамо відповіді на запитання, які найчастіше задають новачки, котрі жодного разу не користувалися ПНБ.
-
Що «бачить» ПНБ?
Суть роботи оптики полягає в отриманні контрастного та яскравого зображення навіть в умовах повної темряви. Більшість популярних моделей працює на основі ЕОП, що перетворює фотони на електрони, прискорює та збільшує їхній потік. Пасивний режим роботи приладів дозволяє бачити лише світло, що відбивається від об’єкта. Якщо його взагалі немає, використовується інфрачервоне підсвічування, що дозволяє візуалізувати невидимий ІЧ-діапазон з довжиною випромінювання до 1400 нм. Сучасна техніка функціонує за принципом відеокамери: світлочутлива матриця перетворює світлові промені на цифровий сигнал.
-
Де використовують прилади нічного бачення?
ПНБ застосовуються насамперед у бойових умовах — для ведення розвідки та відстеження супротивника. Нічна оптика забезпечує додаткові переваги для правоохоронних органів, мисливців, спостерігачів за дикими тваринами, охоронних і пошуково-рятувальних служб і навіть для туристів-екстремалів. Окрема категорія ПНБ — нічні приціли, що використовуються на фронті та полюванні для ведення прицільної стрільби в умовах поганого освітлення.
-
Як далеко можуть «бачити» ПНБ?
Під дальністю виявлення ми розуміємо граничну відстань, за якої прилад може виявити людину заввишки 1,7 м за умови освітленості 0,05 люкс (1/4 місяця). Загалом цей параметр напряму залежить від освітлення та контрастності об’єкта і предметів, на тлі яких він знаходиться.
Максимальна дальність огляду кожного конкретного приладу залежить від покоління ЕОП:
-
GEN I — 100–200 м;
-
GEN ІІ — 400–600 м;
-
GEN ІІІ та ІІІ+ (наприклад, B/W ALPHA PHOTONICS або Elbit XLS PVS-14 Gen3+) — 800–1300 м.
-
Чому зображення з ПНБ зеленого кольору?
Люмінесцентні екрани приладів найчастіше мають зелене покриття, оскільки людське око найкраще сприймає хвилі відповідного спектру. Крім того, колір не перевантажує зір у темряві, а зелене свічення потребує менше енергії порівняно з білим. Альтернативний варіант — білий люмінофор, що використовується в деяких моделях, створює контрастне чорно-біле зображення, добре працює в закритому просторі та густо забудованих районах міст.
-
Що таке «співвідношення сигнал/шум» у приладах нічного бачення?
Параметр, що позначається абревіатурою SNR (Signal-to-Noise Ratio), вказує на співвідношення потужності сигналу до аналогічного усередненого показника шумів. Отримана цифра безпосередньо впливає на якість зображення. Що більшою вона є, то краще. SNR для ПНБ не має бути меншим за 20, у приладах PVS-14 відповідна цифра перевищує 27.
-
У чому різниця між тепловізором і приладом нічного бачення?
Головна відмінність полягає в принципі роботи приладів. ПНБ реагують на світло, випромінюване об’єктами, тепловізори — на тепло, інфрачервоні хвилі. Перший вид приладів призначений для розпізнавання об’єктів у темряві, другий — для ведення спостереження на великих відстанях, зокрема під час опадів, серед густої рослинності, пилу та в тумані. Детальніше про характеристики, можливості, а також порівняння обох типів оптики читайте в окремому матеріалі нашого блогу.
-
На які автомобілі можна кріпити ПНБ?
Портативні пристрої — окуляри (Goggles), біноклі та монокуляри — призначені для тримання в руках, кріплення на шолом, а в деяких випадках також на зброю. Кріплення та адаптери для використання ПНБ в транспортних засобах виробниками не передбачені.
-
Чи можна один і той же ПНБ чіпляти на авто і на шолом?
Для пересування в автотранспорті без фар зазвичай використовують спеціальні системи, що складаються з камер з ІЧ-підсвічуванням і монітора. Тобто портативний ПНБ та пристрої для автомобілів — це абсолютно різні конструкції.
-
Чи випромінює ПНБ якесь світло?
Без ІЧ-підсвічування ПНБ є невидимим навіть для спеціальної оптики. Якщо ввімкнене штучне освітлення, що дає можливість спостерігати за об'єктами в повній темряві, пристрій можна побачити через інший ПНБ або тепловізор.
-
Чи можна сховатися від тепловізора, і як це зробити?
Щоб сховатися від тепловізійного приладу, варто створити перепону тепловому випромінюванню. Захистом можуть слугувати стіна, камінь, товстий стовбур дерева, скло або фольга. Нині також випускаються спеціальні антитепловізорні плащі та тенти.
Сподіваємося, ми відповіли на основні питання щодо особливостей використання ПНБ і тепловізорів. Розібратися з принципами роботи цих приладів нескладно, а під час бойових завдань вони можуть врятувати життя. Тож, якщо у вас виникають сумніви щодо вибору потрібної моделі, звертайтеся до нас і отримайте детальну консультацію.