Що краще для ЗСУ: монокуляр чи бінокль

26.03.2024

Монокуляри та біноклі — це персональні переносні пристрої, тепловізійні прилади та ПНБ, що застосовуються військовими під час виконання бойових завдань. Ці види техніки дуже схожі за принципом роботи та призначені для спостереження за об’єктами на певній відстані. Втім, прилади мають низку відмінностей.

Що краще — монокуляр чи бінокль, та в чому полягають їхні особливості й переваги, з’ясуємо у статті. Розповімо про сфери використання та правила вибору оптики для ЗСУ.

 

Оптика для ЗСУ

 

Будова і принцип дії оптичних пристроїв

Будь-який монокуляр чи бінокль — ПНБ або тепловізійний оптичний прилад — складається з трьох основних елементів:

 • об’єктива, котрий «захоплює» картинку;

 • систем лінз, що укладаються в призми та «наближують» об’єкт спостереження;

 • окулярів, через які спостерігач бачить збільшене зображення.

Монокуляр складається з однієї зорової труби, бінокль дозволяє стежити за об’єктом обома очима. Проте це не єдиний критерій, за яким прилади відрізняються один від одного. Монокуляр чи бінокль — що обрати для спостереження? Зупинімося детально на характеристиках кожного типу пристроїв.

 

Особливості та переваги монокулярів

Ключовими відмінностями та плюсами використання монокулярів з нічним баченням є:

 • невелика вага, компактні розміри;

 • мобільність;

 • багатоцільове застосування. Більшість моделей без жодних проблем кріпляться на шолом і маску, а також під’єднуються до смартфона для знімання фото- чи відео на великій відстані. Окремі види оптики можуть використовуватися як лупа для локального збільшення зображення;

 • нижча ціна порівняно з біноклями з аналогічними характеристиками.

 

Використання монокуляра у військових цілях
Компактний ПНБ багатоцільового застосування

 

На ринку доступний великий вибір виробів з різними параметрами. Обираючи моделі для військових, варто звертати увагу на прилади нічного бачення PVS-14, бренди AGM, Armasight, Delta, Infiray (IRay). До речі, серед ПНБ біноклів небагато, дещо частіше в продажу зустрічаються бінокуляри з одним об’єктивом і двома окулярами.

 

Плюси використання бінокля

Сильними сторонами тепловізійних біноклів вважаються:

 • зручність спостереження «з рук», мінімальні коливання в разі тримання приладу обома руками;

 • ширший кут огляду порівняно з монокуляром;

 • менше навантаження на очі;

 • висока якість картинки;

 • краща захищеність внутрішніх деталей від пилу і вологи.

 

Бінокль для ЗСУ
Зручний бінокль для спостережень

 

Пристрої з двома об’єктивами та парою окулярів — це здебільшого тепловізійна оптика. В інтернет-магазині TOPOPTICS ви можете замовити якісні тепловізійні біноклі Pulsar, а також прилади торговельної марки ATN. Детальні характеристики моделей цих брендів доступні в описах товарів.

 

Вибір оптичних приладів

Що краще для ЗСУ — монокуляр чи бінокль? Точну відповідь на це запитання дати неможливо. Усе залежить від цілей та умов використання оптики. Для короткострокового спостереження та орієнтування на місцевості під час тривалого пересування пішки варто обирати легкий та компактний монокуляр. Якщо метою використання приладу є відстеження цілей на великій відстані чи ведення тривалого спостереження з однієї точки, найкращим варіантом буде бінокль.

Під час вибору бінокля чи монокуляра також варто враховувати особливість роботи обладнання: розпізнавання інфрачервоного випромінювання або збільшення світлового потоку, що відбивається від об’єкта. Детальніше про різницю та призначення тепловізійної оптики та ПНБ ви можете прочитати в окремій статті нашого блогу.

 

Якою має бути армійська оптика

Який би виріб для виконання військових завдань ви б не обрали, — бінокль, моно- чи навіть бінокуляр, — слід переконатися, що оптика відповідає наступним вимогам:

 • компактний і легкий корпус з максимальним ступенем захисту від пилу та вологи;

 • колір, що зливається з навколишнім середовищем — камуфляж, хакі або чорний;

 • стійкість до ударів і механічних пошкоджень;

 • простота налаштувань і висока швидкість перемикання режимів.

Перевагами є поєднання функцій денного і нічного бачення, можливість відстежувати цілі на великих відстанях, висока якість зображень, наявність додаткових функцій, наприклад, підсвічування, далекоміра, компаса тощо. Для кожного з пристроїв пропонується широкий вибір аксесуарів — кріплень, чохлів і засобів для чищення.

У каталозі TOPOPTICS доступний великий вибір оптики для військових від найкращих світових виробників. Крім біноклів, окулярів нічного бачення і тепловізійних монокулярів в інтернет-магазині можна придбати тепловізори, приціли, насадки для оптики, саунд-модератори тощо. На сторінках товарів міститься детальна інформація про обладнання. У разі виникнення запитань або труднощів з вибором тієї чи іншої моделі ви завжди можете зателефонувати нашому фахівцеві або отримати консультацію в онлайн-чаті на сайті.

Схожі статті
icon_callback icon_teleg icon_viber