Основи радіоелектронної боротьби

17.03.2025

Формат ведення сучасних бойових дій кардинально відрізняється від війн які відбувались в минулому. Якщо раніше піхота, артилерія, танки та авіація відігравала ключову роль то в сучасних умовах більш важливими являються автономні системи: безпілотники (БпЛА) та високоточні «розумні» боєприпаси з доступом до супутникових навігаційних систем (GPS, ГЛОНАСС). Через це активно почали розробляти засоби протидії, серед яких самими популярними та дієвими являються системи радіоелектронної боротьби (РЕБ). Вони являються більш менш доступним по ціні, придушують ворожу електроніку, порушують управління противника та захищають стратегічно важливі об’єкти і техніку. Все це свідчить про важливість їх використання як на полі бою, так і в мирний час для захисту критичної інфраструктури.

В сучасних умовах застосування РЕБ дозволяє забезпечити захист атомних станцій, гідротехнічних споруд, стратегічних об’єктів та навіть для підтримки цивільної авіації та судноплавства. Значення РЕБ важко переоцінити, тому провідні держави активно інвестують у їх розвиток. РЕБ залишатимуться ключовим інструментом для забезпечення безпеки та стратегічної переваги.

 

Принцип роботи РЕБ систем

Пристрої радіоелектронної боротьби (РЕБ) включають чотири ключові компоненти, а саме:

  • Протидія (або придушення) заключається в порушенні роботи радіоелектронних систем противника завдяки створенню радіоперешкод, хибних цілей або пасток. Вона охоплює різні види придушення: радіо-, радіотехнічне, оптико-електронне та гідроакустичне.
  • Захист – комплекс заходів, які застосовуються для захисту від впливу ворожих засобів РЕБ, персоналу, об’єктів та обладнання.
  • Розвідка в рамках РЕБ – це збір важливої інформації про розташування, дії та наміри противника шляхом перехоплення сигналів зв’язку та аналізу електромагнітного випромінювання.
  • Технічний контроль включає моніторинг ефективності захисту інформації в різних форматах: радіотехнічний, фотографічний та візуально-оптичний контроль. Використовують їх також щоб виключити витоку даних під час їх передачі та обробки.

Кожен із цих складових є невід’ємною частиною сучасних систем РЕБ, які ефективно забезпечують значну перевагу на полі бою та навіть в мирний час.

 

TopOptics-Image

 

Як працює електронний захист РЕБ?

Радіоелектронна боротьба (РЕБ) – потужний щит проти ворожих дронів, який не лише захищає військових, але й активно протистоїть розвідці супротивника. Використовуючи витончені методи управління радіосигналами, РЕБ здатна перехоплювати контроль над безпілотниками ще до їх візуального виявлення.

Коли система РЕБ виявляє дрон, вона може змусити його непередбачувано діяти: деякі апарати здійснюють вимушену посадку, інші повертаються до точки старту, а легкі моделі можуть бути віднесені повітряними потоками. Головне при цьому те, що місія ворожого безпілотника залишається невиконаною.

Особливо цікавою є здатність РЕБ створювати "привиди" – фальшиві цілі для систем противника. Шляхом точної імітації сигнатур реальних об'єктів, РЕБ може ввести в оману ворожі радари, змушуючи їх тим самим реагувати на неіснуючі загрози.

Ефективність РЕБ варіюється залежно від конфігурації. Наприклад портативні системи, які використовуються переважно для окопів мають невеликий радіус дії. Більш серйозні тактичні комплекси покривають значно більший радіус території. Кожен із видів РЕБ систем працюють за рахунок складних алгоритмів модуляції сигналів.

Також не менш важливе значення РЕБ систем – здатність розриву комунікаційних ланцюгів противника. Наприклад, перерваний зв’язок між ворожими танковими підрозділами та підтримкою може повністю перервати бойову операцію ворога.

 

Інтелектуалізація РЕБ: курс на революцію в електронній обороні

Повномасштабна війна в Україні сприяла не аби якому розвитку військового мистецтва, в основі якого стоять високотехнологічні методи ведення бойових дій. Українські захисники відважно демонструють світу нове обличчя війни, в якій цифрові технології РЕБ являться надто важливими. Найперспективнішим направленням в розвитку радіоелектронної боротьби стає використання систем штучного інтелекту, які відкривають дають більше можливостей для збору та обробки даних, а також в прийнятті рішень та когнітивному управлінні.

Інтеграція ШІ дозволяє процес автоматизувати, системи РЕБ автономно виявляють та аналізують сигнатури ворога, в моменті генеруючи найкращі контрзаходи з безпрецедентною точністю та ефективністю.

Цікаво, що для використання РЕБ систем не обов'язково мати спеціалізовану освіту. Головним в цьому питанні є розуміння фізичних процесів та розвинене аналітичне мислення. Це дозволяє оперативно освоїти роботу з різноманітним обладнанням. При цьому справжня майстерність у керуванні системами РЕБ системами може прийти виключно через реальний досвід бойових операцій.

 

Електронний захист критичної інфраструктури. Де перетинаються безпека та економічне процвітання?

Критична інфраструктура сучасних держав, в яку входять енергетичні мережі, транспортних артерій та комунікаційних систем – все частіше стає мішенню для кібернетичних атак. Без належних інвестицій у системи радіоелектронного захисту такого плану вразливість може призвести до масштабних економічних потрясінь. Сучасні адаптивні системи РЕБ створюють багаторівневий захисний щит, завдяки якому можливе безперебійне функціонування військових об'єктів, та цивільної інфраструктури.

Вразливість електропостачання для підприємств є причиною періодичних зупинок виробничих процесів призводить до втрати робочих місць, скорочення випуску продукції та падіння експортного потенціалу. Тому розвиток систем захисту енергетичного сектору, зокрема об'єктів для відновлення енергетики, стає пріоритетним для забезпечення економічної стабільності та національної безпеки.

icon_callback icon_teleg icon_viber